شرح حدیث معراج جلسه 11

فهرست مطلب

نظر موالیان صالح، نظر اهل‌بیت علیهم السلام


روایتی هست که هرکس نمی‌تواند ما اهل‌بیت علیهم السلام را زیارت کند پس موالیان صالح ما را زیارت کند که ثواب ملاقات کردن ما به او داده می‌شود. سرّ روایت این است که اگر کسی خودش را تسلیم اهل‌بیت علیهم السلام کرد و آینۀ وجود اهل‌بیت علیهم السلام شد.
️بندگان مورد نظر خداوند
در اینجا سه سؤال مطرح است:
1️ انسان چه کار انجام دهد تا مورد نظر و رحمت خداوند باشد؟
2️ آثار مورد رحمتِ خدا واقع شدن چیست؟
3️ نظر رحمت خداوند چه نتیجه و حاصلی برای انسان دارد؟
امام باقر علیه السلام فرمود: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: خدای عزوجل به دوست خود که جانش را در فرمانبردارى و خیرخواهى امامش به زحمت افکند، نظر نمی‌کند جز هنگامى که در ردیف رفیق اعلى همراه ما باشد.
️آثار محبت و ذکر
انسان، دوستدار و یاد کنندۀ هرچه باشد در قیامت با همان خواهد بود. این دو (محبت و ذکر) خیلی مهم است. ما اگر به یاد دنیا باشیم نفسمان دنیایی می‌شود، و اگر به یاد خدا باشیم ربّانی می‌شود و صفات خدا در ما نهادینه می‌گردد. از طرفی هرکس را دوست بداریم با همان محشور خواهیم شد.

نظر مادی و معنوی انسان


اگر حواس انسان در این عالم به دنیا باشد در برزخ هم حواسش به دنیاست تا قیامت برسد، و اگر حواسش به رشد و سلوک معنوی است بعد از وفات در عالم برزخ هم سلوک می کند و آنجا رشدش می‌دهند. شاهدش هم این آیه است: (وَ مَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ وَ كَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا)
️طرق جلب نظر الهی
1️ طهارت قلب
امیر‌المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: «قُلُوبُ الْعِبَادِ الطَّاهِرَةُ مَوَاضِعُ نَظَرِ اللَّهِ سُبْحَانَهُ، فَمَنْ طَهَّرَ قَلْبَهُ نَظَرَ إِلَيْه.».
2️و3️ جلب نظر خداوند با تولّی و تبرّی
«وَ قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ علیه السلام: مَنْ سَرَّهُ أَنْ لَايَكُونَ بَيْنَهُ وَ بَيْنَ اللَّهِ حِجَابٌ حَتَّى يَنْظُرَ إِلَى اللَّهِ وَ يَنْظُرَ اللَّهُ إِلَيْهِ، فَلْيَتَوَلَّ آلَ مُحَمَّدٍ وَ يَبْرَأَ مِنْ عَدُوِّهِمْ.»

خصوصیت اخلاق


بنابراین اخلاق دو خصوصیت دارد: ابتدا باید انسان از رذائل اخلاقی خالی شود (تخلیه)، سپس مزیّن شود (تحلیه). لذا تبرّی در بعضی موارد مقدم بر تولّی است چون ابتدا باید تخلیه صورت گیرد بعد تحلیه.
4️ اقتدا به امام زمان علیه السلام
اقتدا کردن به امام علیه السلام است که در ادامۀ روایت قبل ذکر شده است: «وَ يَأْتَمَّ بِالْإِمَامِ مِنْهُمْ»
️امام، حبل ممدود الهی
امام علیه السلام قافله سالار عالم است و همۀ خلقت را به سمت خداوند می کشاند. هم در عالم بالا و هم در عالم پایین، حبل الله است که ما توسط آن بالا می‌رویم. در عین اینکه در عالم بالا حضور دارد در پایین هم حضور دارد، بلکه همۀ عوالم در منظر امام است.
در روایت وارد شده: قال رَسُولُ اللّه صلی الله علیه و آله: إِسْمُ عَلِيٍّ علیه السلام مَکْتُوبٌ عَلَی کُلِّ شَيْءٍ» که باطن بسیار عجیبی دارد. لذا هر جا حجّت خدا را صدا بزنید می‌شنود و جواب می‌دهد.
️میزان اعمال
نماز، میزان تمام اعمال است، و باطن این نماز، اهل‌بیت علیهم السلام هستند چنانکه امیر‌المؤمنین علیه السلام فرمودند: «أَنَا صَلَاةُ المُؤمِنِ».

4.5/5 - (2 امتیاز)

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند