هراس از گسترش “نفوذ ایران و شیعه”، عربستان را به سوی یک نیروی نظامی مشترک سوق داد

فهرست مطلب

استاد دانشگاه مریلند و عضو غیر دائم ارشد موسسه “بورکینگز” در مقاله‌ای اعلام کرد ترس ریاض از قدرت شیعه و ایران باعث شد محکم‌تر به دنبال اجرایی کردن طرح نیروی مشترک عربی باشد.

به گزارش «شیعه نیوز»، “شبلی تلحمی” استاد دانشگاه مریلند و عضو غیر دائم ارشد مرکز سیاست خاور میانه “سبان” در موسسه “بورکینگز” آمریکا در مقاله ای به اعلام اخیر اعراب برای تشکیل یک نیروی نظامی عربی پرداخته است.

در بخشی از این مقاله آمده است: سعودی ها اخیرا نیاز دیدند که فورا در مسأله یمن وارد عمل شوند. طبیعتا ریاض می خواهد که نقشی نظامی در منطقه داشته باشد. علیرغم اینکه عربستان بزرگترین وارد کننده اسلحه در جهان است کسانی وجود ندارند که معتقد باشند ارتش این کشور نیروی بزرگ در توازن نظامی منطقه ای است. نقش نظامی سعودی امتحان پس نداده و به همین دلیل ریاض نمی خواهد در نبرد خواه سیاسی یا منطقه ای تنها باشد.

علاوه اینکه ریاض یک رقابت استراتژیک با ایران دارد. نگرانی عربستان در قبال ریاض یک نگرانی نظامی مستقیم یا حتی درباره امکانات هسته ای تهران تا حد زیاد نیست؛ بله درست است سعودی ها نمی خواهند ایران دولتی هسته ای باشد اما آنچه ریاض را بیشتر نگران می کند نفوذ سیاسی ایران در جهان عرب به ویژه همسایگان عرب ریاض است.

این رقابت در جوهر و اصل یک رقابت فرقه ای نیست اما تشدید تمایلات فرقه ای به نحوی است که سعودی را تهدید می کند. عربستان در خصوص قدرت گرفتن شیعیانی که طرفدار ایران هستند نگران است اما چیزی که عربستانی ها کشف کردند این است که طایفه گرایی ممکن است منجر به همراه شدن گروهی از سُنی ها (با شیعه) شود که بیشتر از خود شیعیان خواهان براندازی نظام عربستان هستند.

این پژوهشگر عرب در نهایت افزود: اما بزرگترین مانع برای تشکیل نیروی عربی مشترک این است که ایستادن در برابر شورش ها و دولت های شکست خورده به ابزارهای سیاسی و اقتصادی بیشتر نیاز دارد تا قدرت نظامی. امروز بسیاری از خشم ها و کینه ها که منجر به انتفاضه های عربی شد متوجه حکومت هایی است که مسیر ایجاد یک نیروی مشترک عربی را رهبری می کنند.

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند