نظر مولوي عبدالحميد دربارۀ مبارزه با «داعش»

فهرست مطلب

به گزارش شيعه آنلاين،‌ مولوي «عبدالحميد اسماعيل زهي» امام جمعه مسجد مکي زاهدان در بخشي از خطبه نماز جمعه روز گذشته خود با اشاره به تحولات جهان اسلام و تشدید ناامنی در برخی کشورهای منطقه، “گفتمان” و “رعایت حقوق یکدیگر” را تنها راه حل منازعات اخیر دانست!

امام جمعه اهل ‌سنت زاهدان در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: در گام نخست باید با “علت” مبارزه کرد تا “معلول” خود به‏ خود از بین برود. تنها راه برون رفت از این مشاجرات، گفتمان و رعایت حقوق یکدیگر است؛ باید همه‌ی طرف‌های درگیر با هم بنشینند، همدیگر را بپذیرند و حقوق یکدیگر را رعایت کنند!

«اسماعيل زهي» ادامه داد: خشونت و کشتن افراد هرگز راه حل مناسبی برای از بین بردن منازعات و اختلافات نیست؛ جنگ و خشونت، خشونت بیشتر به بار می‌آورد. گروه‌ها، اقشار و احزاب مختلف سوریه و عراق و سایر کشورها باید کنار یکدیگر بنشینند و با مذاکره و گفتمان اختلافات خودشان را حل کنند. مسلمانان باید خودشان به حل مشکلاتشان مبادرت بورزند. قدرت‌های بین‌المللی فقط به‏ دنبال منافع خود و امنیت اسرائیل هستند و منازعات مسلمانان در راستای امنیت اسرائیل جنایتکار و قدرت‏های استکباری می‏ باشد!

وي همچنين افزود: باید زمینه گفتمان و جمع شدن گروه‌های مختلف دور میز مذاکرات را فراهم کرد. پیشنهاد و انتظار ما از جمهوری اسلامی ایران آن است که برای ایجاد بستری مناسب جهت گفتمان و مذاکرات کمک کند. علمای اسلامی و اندیشمندان باید در حد توان خود ایفای نقش کنند. ما هم برای حل منازعات مسلمانان دعا می‌کنیم و اگر نیازی به همکاری ما باشد تا مشاجرات به‌ وسیله گفتمان و منطق حل شوند، در حد توان اعلام آمادگی می‌کنیم.

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *