مدفن یکی از علما کنار خیمه گاه در کربلا

فهرست مطلب

به گزارش معارف الهیه ؛

احمد بن محمد بن فهد اسدى حلى معروف به «ابن فهد حلي»، فقيه، محدث و عارف كامل قرن نهم هجرى در سال ۷۵۷ هجرى قمري به دنيا آمد. ‏ او يكي از بزرگان علماى اماميه در قرن هشتم و نهم هجرى به شمار مي‌رفت و جامع كمالات ظاهرى، باطنى، علم، عمل و دربردارنده معارف عقلى و نقلى بود.

ابن فهد حلي، غير از علامه حلي (حسن بن يوسف حلي) و محقق حلي (جعفر بن حسن حلي) است و نبايد با اين دو عالم بزرگوار اشتباه گرفته شود. بهترين معرف مقامات باطنى او، آثار و تأليفات باقى مانده از اوست كه حكايت از مقامات باطنى و معنوى آن عالم رباني مى‏ كند.

گر چه «ابن فهد» در علوم مختلف از جمله فقه و تاريخ و كلام و غير اين‌ها تأليفاتى دارد، اما نام او تداعى‌كننده عرفان و سير و سلوك و زهد و تقواست و بيشتر به ‏اين صفات شهرت دارد. عارف بالله سيدعلي آقا قاضي درباره علامه ابن فهد حلي چنين فرموده است: سه نفر در طول تاريخ عارفان به مقام «تمكن در توحيد» رسيده‌اند: سيد بن طاووس، احمد بن فهد حلى و سيد مهدى بحرالعلوم.
«ابن فهد» در مناظره و بحث، تبحر و توانايى ويژه داشت و با برخى از اهل سنت به ويژه درباره مسئله امامت و رهبرى گفت‌وگوها و مناظراتي انجام داد و بر بسياري از علماى مذاهب اهل سنت غلبه يافت. وي در مناظره‌‏اى كه با حضور حاكم عراق و دانشمندان هم مذهب او تشكيل شده بود تمامى ادله آنان را رد كرده و حقانيت تشيع را به اثبات رساند.

حاكم عراق هم كه تحت تأثير براهين محكم «ابن فهد» قرار گرفته بود مذهب خويش را تغيير داد و به جمع دوستداران اهل بيت پيامبر صلى الله عليهم اجمعين پيوست و خطبه خويش را به نام اميرالمؤمنين علي عليه‌‏السلام و اولاد پاك و معصومش انشاء كرد و در زمره شيعيان مولا امير المؤمنين علي عليه‌‏السلام درآمد.

«ابن فهد» از بزرگان حوزه حله به شمار مي‌آمد و در مدرسه «زعيه» حلقه تدريس داشته و شاگرداني تربيت كرده و تأليفات مختلفي دارد؛ كه عبارتند از

۱. آداب الداعي‏
۲. استخراج الحوادث و بعض الوقايع المستقبلة من كلام أمير المؤمنين عليه‏السلام فيما أنشأه في صفين بعد شهادة عمار بن ياسر.
«ابن فهد» در اين كتاب، برخى از اسرار علوم غريبه مانند خروج چنگيز و پديد آمدن اسماعيل صفوى از كلمات معجزه آميز امام على عليه‏السلام استنباط و استخراج شده است.
۳. اسرار نماز
۴. تاريخ ائمه عليهم‏السلام‏
۵. التحرير؛ در فقه‏
۶. التحصين في صفات العارفين من العزلة و الخمول بالأسانيد المتلقاة عن آل الرسول عليهم‏السلام‏
۷. ترجمه الصلاة؛ در بيان معانى، اقوال، افعال و فوائد نماز
۸. تعيين ساعات الليل و تشخيصها بمنازل القمر
۹. عدة الداعي و نجاح الساعي‏؛ اين كتاب، از كتاب‌هاي معروف است كه درباره مباحث ان، سخن خواهيم گفت.
۱۰. مصباح المبتدي و هداية المهتدي‏
۱۱. المقتصر في شرح إرشاد الأذهان‏
۱۲. الموجز الهادي‏
۱۳. المهذب البارع في شرح المختصر النافع‏
۱۴. الموجز الحاوي…
و كتب و رساله‏ه اى ديگر.

ابن فهد حلى – قدس‏ سره – پس از يك عمر پر بركت و سرشار از تلاش خستگى ناپذير در راه معشوق و معبود و سير و سياحت روحى، در سال ۸۴۱ هجرى قمري، در حدود سن ۸۴ سالگى در كربلاى معلى، به ديدار معشوق شتافت. قبر شريفش كنار خيمه‏‌گاه واقع شده و كراماتي هم از او نقل شده است.

آرامگاه آن مرد نامى از همان ابتدا مورد توجه مؤمنان و عالمان بود. نقل كرده‌اند آقا سيد على طباطبايى از بزرگان علماي شيعه – مؤلف كتاب رياض المسائل – بر زيارت قبر او مداومت داشته است. اكنون نيز، عام و خاص به زيارت آن مرقد شريف مي‌روند.

1 2 3 4

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند