فاجعه انسانی در دو شهرک شیعه نشین فوعه و کفریا

فهرست مطلب

تکفیری‌ها ضمن قطع کامل خطوط انتقال آب و برق و گاز، از ورود هرگونه مواد غذایی، دارویی و امدادرسانی به شیعیان شهرک‌های فوعه و کفریا جلوگیری می‌کنند و این منطقه در معرض فاجعه‌ای انسانی قرار دارد.

به گزارش معارف الهیه از «شیعه  نیوز»، پایگاه خبری عربی پرس سوریه با انتشار گزارشی میدانی، جدیدترین وضعیت دو شهر شیعه نشین الفوعه و کفریا که با سقوط ادلب تحت شدیدترین محاصره از سوی گروه‌های تکفیری قرار گرفته را منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: با خودرو فقط 12 دقیقه بین شهر «ادلب» و 2 شهرک شیعه نشین «فوعه» و «کفریا» فاصله زمانی وجود دارد و زمانیکه گروه‌های تروریستی تکفیری «جیش الفتح» و «جبهه النصره» در 29 مارس گذشته شهر ادلب را تصرف کردند، کار فوعه و کفریا را یکسره می‌دیدند اما برخلاف پیش‌‌بینی تکفیری‌ها، فوعه و کفریا نه تنها لقمه راحتی برای آنها نبودند، بلکه بسیار هم گلوگیر شدند.

با سقوط ادلب راههای ارتباطی با کفریا و فوعه قطع شد

این گزارش می‌افزاید: شهرک‌های فوعه و کفریا در10 کیلومتری شمال شرقی شهر ادلب واقع شده و حدود 3 کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند. تا پیش از سقوط شهر ادلب و با توجه به اینکه مناطق همجوار این دو شهرک تحت تصرف گروه‌های مسلح تروریستی از جمله جبهه النصره بود، یک جاده این دو شهرک را به ادلب مرتبط می‌ساخت که با سقوط ادلب این راه ارتباطی نیز قطع شد.

بنا بر این گزارش، جدیدترین آمارها اظهار می‌کند که جمعیت کفریا 15 هزار نفر و فوعه 35 هزار نفر است که در مجموع جمیعت این دو شهرک به 50 هزار نفر می‌رسد. شهر «بنش» که از زمان آغاز بحران سوریه از جمله مناطق ناآرام و کانون بحران بشمار می‌آمد و اولین گروه‌های تروریستی تکفیری مانند «آزادگان شام» و «جبهه النصره» در آن شکل گرفتند، در جنوب شهرک فوعه واقع شده است.

این گزارش می‌افزاید: شهرک کفریا هم در شمال با شهر «معره مصرین» همجوار است که همانند بنش در تصرف گروه‌های تروریستی مسلح است. فوعه و کفریا که 3 کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند، توسط جاده‌ای خاکی که در کنترل ارتش سوریه است، به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

50 هزار نفر در محاصره کامل تروریست‌های تکفیری

عربی پرس در ادامه این گزارش نوشته است: به دنبال سقوط شهر ادلب، گروه‌های تروریستی تکفیری با هدف تصرف فوعه و کفریا، این دو شهرک را به محاصره خود درآوردند و هم اکنون دو ماه است که حدود 50 هزار نفر در محاصره کامل تکفیری‌ها قرار گرفته و در وضعیت بسیار وخیمی بسر می‌برند.

این گزارش می افزاید: مناطقی از فوعه که با شهر بنش همجوار است، روزانه شاهد درگیری‌های پراکنده بین کمیته‌های دفاع مردمی و تروریست‌های تکفیری است، در حالی‌که نباید تک‌ تیراندازان تکفیری را نادیده گرفت که مردم را در این منطقه هدف می‌گیرند. در کفریا نیز مناطق همجوار معره مصرین روزانه شاهد درگیری‌های شدید بین کمیته‌های دفاع مردمی این شهرک و عناصر تروریستی معره مصرین است.

در ادامه این گزارش آمده است: از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بزرگ‌ترین و مهمترین حمله صورت گرفته علیه این دو شهرک در 25 فوریه گذشته رخ داد که با مقاومت سرسختانه کمیته‌های دفاع مردمی مواجه شد و گروه‌های تروریستی را وادار به عقب نشینی کرد، اما هم اکنون در محاصره تمام عیار هستند.

این گزارش با اشاره به حضور شیعیان فوعه و کفریا در کنار سایر نیروهای مقاومت مردمی در سایر جبهه‌ها افزوده است: از زمان آغاز بحران سوریه شیعیان فوعه و کفریا همواره در کنار ارتش و نیروهای مسلح سوریه در دفاع از میهنشان حضور داشته و ایفای نقش کرده‌اند، علاوه بر اینکه تعداد زیادی از جوانان این دو شهرک در صفوف مدافعان حرم حضرت زینب حضور دارند.

ارتباط فوعه و کفریا با دنیای خارج قطع است/غذایی برای خوردن نیست

در ادامه این گزارش آمده است: شیعیان فوعه و کفریا همچنین در عملیات شکست محاصره شهرهای شیعه نشین «نبل» و «الزهرا» در ریف شمالی حلب نیز در کنار نیروهای ارتش سوریه مشارکت داشتند. بالطبع این موضوعی نیست که از نگاه گروه‌های تروریستی تکفیری دور مانده باشد، به همین دلیل این گروه‌ها بر این باورند که تمام ساکنان فوعه و کفریا از بزرگ و کوچک به فنون رزم و حمل سلاح آشنا هستند و برهمین اساس پس از تصرف شهر ادلب، این دو شهرک را محاصره و ارتباط آنها با دنیای خارج را قطع کردند.

این گزارش می‌افزاید: تکفیری‌ها به خوبی می‌دانستند، شیعیان کفریا و فوعه نیروی کمکی و پشتیبانی مهمی برای ارتش سوریه بشمار می‌آیند و قطع ارتباط آنها با ارتش سوریه به معنای وارد آوردن ضربه‌ای بزرگ بر قدرت نظامی ارتش سوریه در ادلب است.

این گزارش تأکید می‌کند: شکست گروه‌های تروریستی تکفیری د‌ر تصرف فوعه و کفریا آنها را واداشت، با تحت فشار گذاشتن اهالی، آنها را وادار به تسلیم کنند، یا حداقل با تضعیف آنان اشغال این شهرک‌ها را تسهیل کنند. در این راستا این گروه‌ها ضمن قطع کامل خطوط انتقال آب و برق و گاز، از ورود هرگونه مواد غذایی، دارویی و امدادرسانی به شیعیان این شهرک‌ها جلوگیری می‌کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: در همان هفته اول محاصره، اهالی با کمبود آرد و سوخت مواجه و نانوایی‌ها تعطیل شدند. بسیاری از مردم برای سوخت روی به هیزم آوردند و برای تهیه آرد، گندم موجود را خود آسیاب کردند.

بنا بر این گزارش، اهالی کفریا و فوعه برای تامین دیگر نیازهای غذایی خود به کاشت سبزیجات و صیفی‌جات روی آوردند، با این حال اگر محاصره به درازا بکشد، آنها با بحران تامین مواد غذایی مواجه خواهند شد. ارتش سوریه اگرچه تاکنون تلاش کرده، از طریق هوایی نیازهای غذایی و دارویی مردم را تامین کند، اما جمعیت زیاد این دو شهرک موجب می‌شود تا این کمک‌ها چندان موثر نباشد.

دارو و تجهیزات پزشکی بسیار اندک و نایاب است

این گزارش می افزاید: از آنچه درباره وضعیت امنیتی و معیشتی فوعه و کفریا گذشت، می‌توان به وضعیت بهداشتی و درمانی این دو شهرک نیز پی برد. هم اکنون بیمارستان تخصصی شهرک فوعه و مرکز درمانی شهرک کفریا بدلیل ادامه محاصره با کمبود دارو و تجهیزات پزشکی مواجه هستند.

در ادامه این گزارش آمده است: به این وضعیت باید مداوای افراد آسیب دیده بر اثر حملات خمپاره‌ای گروه‌های تکفیری و عناصر مسلح را نیز افزود که نیاز به  مداوای فوری دارند و نبود امکانات و تجهیزات پزشکی و دارویی شرایط را بیش از پیش برای اهالی سخت می‌کند.

بنا بر این گزارش، اگرچه اهالی فوعه و کفریا تاکید می‌کنند که حملات گروه‌های تکفیری را با قدرت هرچه تمام‌تر دفع خواهند کرد و از روحیه بسیاری بالایی برای مبارزه با این گروه‌ها برخوردارند، با این حال نمی‌توانند، نگرانی خود را از حملات انتفام‌جویانه تکفیری‌های جبهه‌النصره پنهان کنند، به ویژه آنکه شهرک‌های آنها در محاصره کامل قرار دارد و این موضوع آنها را در تنگنا قرار می‌دهد.

در بخش دیگری از این گزارش می‌خوانیم: با سقوط شهرهای ادلب و جسر الشغور و اریحا هم اکنون بیش از هر زمان دیگری فوعه و کفریا در معرض خطر حملات انتقامجویانه گروه‌های تروریستی تکفیری قرار دارند و دور از انتظار نیست که هدف بعدی این گروه‌ها فوعه و کفریا باشد.

در پایان این گزارش آمده است: صرف نظر از محاصره‌ای که شیعیان فوعه و کفریا در آن بسر می‌برند و در صورت تداوم فاجعه‌ای انسانی به بار خواهد آورد، تصرف این دو شهرک توسط تروریست‌های جبهه‌النصره و جیش الفتح نیز به نوبه خود فاجعه انسانی در پی خواهد داشت که بسیار بزرگ‌تر از فاجعه اول خواهد بود، به خصوص آنکه این دو شهرک دارای جمعیت بالایی هستند و دشمنی تکفیری‌ها نسبت به شیعیان بر کسی پوشیده نیست. در چنین شرایطی لازم به نظر می‌رسد که اقدامی فوری برای نجات نزدیک به50 هزار انسان بی‌گناه صورت گیرد، در غیر این صورت و در صورت سقوط فوعه و کفریا باید در انتظار فاجعه‌ بشری بزرگی در سوریه باشیم.

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند