شیعیان عربستان: حکومت می ترسد ما علیه حمله به یمن تظاهرات کنیم

فهرست مطلب

شفقنا- با آغاز حمله رژیم سعودی به یمن، اوضاع در مناطق شرقی و شیعه نشین این پادشاهی ثروتمند به شدت وخیم شده است؛ در حقیقت وضعیت در این منطقه وخیم بود اما با آغاز بمباران گسترده یمن توسط ارتش سعودی، مناطقی چون العوامیه در قطیف به شدت در کنترل شدید نظامی و امنیتی قرار گرفته است.

به گزارش فرانس 24، روز یکشنبه یکی از بدترین روزها برای العوامیه بود. نیروهای امنیتی عربستان به خانه ها و مراکز شیعیان در این منطقه حمله کردند و معدود تصاویر و فیلم هایی که از این حمله منتشر شده نشان از اوج خشونت ها داشته است.

بخش observers خبرگزاری فرانس 24 که به جنبش های مدنی در سرتاسر جهان اختصاص دارد می گوید یکی از مردم العوامیه خبر داده نیروهای امنیتی سعودی از ترس تظاهرات شیعیان در این منطقه علیه حمله ارتش به یمن پیش دستی کرده و جلوی آن را گرفتند که این موضوع با حمله به خانه ها و مراکز مختلف شدت گرفت.

وزارت کشور عربستان که گفته یک پلیس در درگیرهای روز یکشنبه کشته شده و دهها نفر از دو طرف هم زخمی شده اند. این وزارتخانه حتی گفته است چند نفر مرتبط با تروریست ها را با اسلحه و تجهیزات ارتباطی دستگیر کرده است.

مشکل درحقیقت از روز جمعه شروع شد. عده ای از شیعیان تصمیم گرفتند علیه حمله ارتش عربستان به یمن در مرکز شهر تظاهرات کنند. وقتی آنها با خبر شدند که نیروهای امنیتی آماده سرکوب هستند تظاهرات جمعه را لغو کردند. با این حال پلیس نیروی عظیمی را به شهر فرستاد و در اقدامی کاملاً غافلگیرکننده و در حالی که هیچ تظاهرات جدی هم در منطقه برگزار نشده بود، به خانه های شیعیان ریخت. شیعیان هم مقابله به مثل کرده و جلوی نیروهای امنیتی ایستادند. در نیمه شب یکشنبه شما به راحتی می توانستند شلیک گلوله را از مرکز شهر بشنوید.

نیروهای امنیتی سعودی از پیش می دانستند به کدام خانه ها حمله کنند. آنها به خانه فعالان شیعه یورش بردند اما بیشتر آنها درخانه نبودند؛ به همین خاطر همه خانه ها را آتش زدند.

منبع فرانس 24 می گوید این شدت عمل از سوی نیروهای امنیتی درحقیقت برای جلوگیری از هرگونه تحرک علیه حمله به یمن بوده و البته با توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران نیز کاملاً مرتبط است چون مقامات ریاض می ترسند شیعیان به این خاطر خواستار اعطای حقوق از دست رفته خود شوند.

فرانس 24 می نویسد العوامیه در استان قطیف و محل زندگی اقلیت شیعه در عربستان است. شیعیان عربستان 10 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و همواره از نظر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با تبعیض های گسترده ریاض مواجه بوده اند.

درحقیقت رژیم پادشاهی عربستان همواره سعی کرده شیعیان خود را در حاشیه نگه دارد و آنها را در امور کشور بازی ندهد.

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند