توطئۀ افسران ارتش علّت سقوط موصل

فهرست مطلب

آنچه در موصل اتفاق افتاد نه بازگوکننده قدرت داعش بلکه حکایت از توطئه‌ای بزرگ ساخته و پرداخته خود عراقی‌ها با کمک نیروهای خارجی داشت.

به گزارش خبرآنلاین، آنچه در موصل اتفاق افتاد نه بازگوكننده قدرت داعش بلكه حكايت از توطئه‌اي بزرگ ساخت و پرداخته خود عراقي‌ها با كمك نيروهاي خارجي داشت. خروج بي سر و صدا و با لباس‌هاي مبدل آن هم به صورت شبانه علي غيدان، فرمانده نيروي زميني ارتش، عبود گنبر، فرمانده عمليات مشترك ارتش عراق و سرتيپ مهدي الغراوي، فرمانده نيروهاي امنيتي موصل و ورود ناگهاني آنها به اربيل آن هم دقايقي بعد از ورود داعش به موصل چه معنايي دارد؟ خروج ۵۰۰ افسر عالي رتبه ارتش و پليس عراق از كشور و فرار به سوي كردستان و كشورهاي ديگر از جمله اردن و قطر يعني چه؟ آيا غير از اين است كه توطئه‌اي بزرگ عليه ملت عراق تدارك ديده شده است؟

روز يكشنبه منابع آگاه در وزارت كشور و پليس عراق اعلام كردند كه داعش برنامه‌اي بزرگ براي حمله به كربلا در روزهاي زيارتي نيمه شعبان دارد و مي‌خواهد حمام خون تازه‌اي در آن جا راه بيندازد. با وجود اين اطلاعات چرا پليس و ارتش عراق كاري نكردند؟

آيا بيانيه حزب منحل شده بعث در روز دوشنبه كه اعلام مي‌كند به زودي به كمك ياران وفادارمان در ارتش عراق به زودي قدرت را به دست مي‌گيريم و شيعيان و ايراني‌هاي حامي آنها را شكست مي‌دهيم، بيانيه‌اي ساده و غير قابل اعتنا است؟ وقتي كه طارق الهاشمي، معاون سابق و تحت پيگرد رئيس جمهوري عراق پيام تبريك مي‌فرستد و مي‌گويد اين “انقلاب مظلومين بوده، به چه معنا است؟

سه شنبه شب اثيل النجيفي، برادر اسامه النجيفي، رئيس مجلس عراق در مصاحبه‌اي با شبكه الميادين گفت كه فرماندهان ارشد عراقي از جمله افراد مذكور در بالاي اين مطلب در دفتر من حضور داشتند و در حالي كه آسوده مي‌خنديدند و به من اطمينان خاطر مي‌دادند كه كنترل اوضاع را در دست دارند ساعاتي بعد از اين كه خبر ورود نيروهاي داعش به موصل مخابره شد شهر را ترك كردند و در جايي نامعلوم مخفي شدند در حالي كه لباس‌هاي عربي (دشداشه) بر تن داشتند و لباس‌هاي نظامي خود را در آورده بودند.

النجيفي خود آن شب سلاح برداشته بود و تا صبح در محله‌هاي موصل مي‌گشت تا بتواند امنيت را به شهرها بازگرداند. اما نزديكي‌هاي ظهر سه شنبه محل اقامت او نيز توسط نيروهاي داعش محاصره شد تا به اين ترتيب نيروهاي پيشمرگ به داد او برسند و وي را از مهلكه نجات دهند و به اربيل برود.

نيروهاي پيشمرگ كردستان تا عصر روز سه شنبه وارد معركه نشده بودند. مسعود بارزاني، رئيس اقليم كردستان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت كه با بغداد تماس مي‌گيريم اما كسي پاسخ‌گوي ما نيست. تا اين كه ۵ عصر سه شنبه به نيروهاي پيشمرگ اجازه داده شد به سمت موصل حركت كنند و به اين ترتيب ۴۰ خودروي زرهي نيروهاي پيشمرگ را به موصل انتقال دادند. هدف نخست تلاش براي تسلط بر روي سد موصل بود كه مي‌رفت به دست تروريست‌هاي داعش بيفتد و همان بلايي كه بر سر فلوجه آوردند در اين جا نيز تكرار كنند. در آن‌جا آب سد را باز كردند و نيمي از فلوجه زير آب رفت. آنها مشابه همان سناريو را مي‌خواستند در اين جا نيز تكرار كنند كه نيروهاي پيشمرگ از راه رسيدند و سد را از كنترل آنها خارج كردند.

بوي توطئه بلند است. روز چهارشنبه روزنامه الحيات، چاپ لبنان فاش كرد كه ديداري خصوصي ميان ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه با سعود الفيصل، وزير امور خارجه عربستان در جايي كه وزارت امور خارجه روسيه از بردن نام آن خودداري كرده، صورت گرفته است. سخنگوي كرملين با اعلام خبر اين ديدار از جزئيات اين ديدار خودداري كرده ولي گفته كه اين ديدار محرمانه بوده است.

خبرگزاري النخيل گزارش مي‌دهد كه برخي منابع كمك از سه ميليارد دلاري عربستان سعودي به نيروهاي داعش دارد. شايد اين خبر چندان قابل اعتنا نباشد، چون اين رقم پول كمي نيست كه بخواهد در اختيار جرياني مثل داعش قرار بگيرد اما هجوم آزادانه تروريست‌هاي داعش به بانك‌هاي موصل و غارت هر آن‌چه در بانك‌ها بود مي‌تواند آنها را حداقل براي مدتي ولو كوتاه از پول‌هاي عربستان بي‌نياز كند. سلاح نيز در اختيارشان است. سلاح‌هايي كه نيروهاي عراقي بر زمين گذاشتند و فرار كردند تا به دست داعش بيفتد و از آن بدتر انبار تسليحاتي بزرگ موصل كه گفته مي‌شود دومين انبار تسليحاتي نيروهاي نظامي در عراق بوده كه همگي به دست داعش افتاده است، آنها را از بابت سلاح بي‌نياز مي‌كند.

نوري مالكي به اين توطئه واكنش نشان داده است. او كه گمان نمي‌كرد بعثي‌هاي به جا مانده از دوران صدام حسين تحت لواي و زير قباي او چنين نمك‌نشناسي كنند اكنون به روشني مي‌بيند از صدر تا ذيل كساني كه سابقه بعثي داشتند و در زمان او توانسته بودند به جايي برسند همچنان با بعثي‌ها همكاري مي‌كنند و براي به زير آوردن او از هيچ كاري فروگذار نيستند. به گفته يكي از مقام‌هاي دولت قانون وي خواستار بازداشت علي غيدان و گنبر شده و حتي براي برخي افسران خواستار صدور حكم اعدام شده است.

اين در حالي است كه مواضع اقليم كردستان و شخص مسعود بارزاني نيز سوال برانگيز است. آيا او از توطئه خبر داشته است؟ فرار افسرهاي ارتش به كردستان چه معنايي مي‌دهد؟ به هر حال آن چه روشن است اين است كه توطئه‌اي فراگير در عراق جريان دارد كه آن طور محمد ابو كلل، سخنگوي ائتلاف شهروند مي‌گويد داعش و متحدان عربش مي‌خواهند انتقام ايستادگي ملت عراق در كنار بشار اسد را در سوريه بگيرند.

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند