توافق نوری مالکی با جان کری بر نابودی داعش

فهرست مطلب

طبق نقل پایگاه خبری السومریه؛ نوری مالکی نخست وزیر عراق امروز دوشنبه اعلام کرد: باید تمام گروه‌های سیاسی عراقی به قانون اساسی و نظام این کشور احترام بگزارند، از این رو نخست وزیر باید شخصی باشد که از سوی بزرگ‌ترین گروه پیروز رقابت‌های انتخاباتی نامزد شده است و اوست که می‌تواند کابینه تشکیل دهد.

نوری مالکی این سخنان را در حضور جان کری وزیر خارجه آمریکا که در بغداد به سر می‌برد بیان کرد و متقابلاً وزیر خارجه آمریکا هم گفت: از این که می‌بینم دولت‌مردان عراق به روند سیاسی در این کشور پایبند و متعهد هستند بسیار خوشحال هستم و از این که به تمام زمان‌بندی تعیین شده از سوی قانون اساسی این کشور پایبند هستند خرسند شدم.

دفتر نوری مالکی نخست وزیر عراق امروز دوشنبه در پی دیدار جان کری وزیر خارجه آمریکا با نوری مالکی نخست وزیر عراق در دفتر کارش در بغداد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: دو طرف در این دیدار آخرین تحولات عراق را بررسی کردند و به موضوع چالش‌های سیاسی پیشِ‌روی عراق برای تشکیل دولت اشاره شد.

نوری مالکی در این دیدار به میهمان آمریکایی گفت: همه ما تابع قانون اساسی عراق هستیم و به تمام زمان‌بندی‌های تعیین شده برای مراحل مختلف تحول سیاسی در این کشور پایبند هستیم.

نوری مالکی در این دیدار خطاب به جان کری تأکید کرد براساس جدول زمان‌بندی شده‌ای که قانون اساسی عراق برای سیاست‌مداران و دولت‌مردان این کشور تعیین کرده از تشکیل دولت گرفته تا انتخاب رؤسای سه قوه و همه و همه را توضیح داده و نامزد بزرگ‌ترین ائتلاف پیروز انتخابات پارلمانی عراق براساس قانون اساسی باید مأمور تشکیل کابینه شود و نامزد تشکیل کابینه هم باید از این فهرست باشد، از این رو همه در عراق باید به این مسئله واقف و پایبند باشند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم با شنیدن این سخنان نوری مالکی نخست وزیر عراق اعلام کرد: از این که می‌بینم دولت‌مردان عراق به قانون اساسی این کشور پایبند هستند و به جدول زمان‌بندی شده در این قانون برای تشکیل نهادهای قدرت پایبند هستند خوشحال هستم.

جان کری وزیر خارجه آمریکا امروز در دیدار با مقامات عالی‌رتبه عراق از آنها خواست در شرایط حساس کنونی عراق و منطقه سریعاً برای تشکیل دولت جدید و نهادهای دولتی در این کشور اقدام کنند.

گفتنی است جان کری وزیر خارجه آمریکا پیش از ظهر امروز دوشنبه در سفری که از قبل تعیین و اعلام نشده بود برای دیدار با نوری مالکی نخست وزیر عراق و دیدار و گفت‌وگو با دیگر مسئولان عراقی وارد بغداد شده است.

 

 

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *