تاریخچه و سرانجام گلهای بالای ضریح امام رضا (علیه السلام)

فهرست مطلب

گزارش معارف الهیه

تاریخچه گلها

بر اساس يك سنت ديرينه، گل‌هاي فوق ضريح مطهر حضرت رضا(ع) هر روز صبح توسط سر كشيك خدام حرم مطهر تعويض و گل‌هاي تازه جايگزين آن مي‌شود. تاریخچه گل فوق ضریح به سال‌های 1328 تا 1330 باز می‌گردد39 که از 4 شاخه گل شروع شد و امروزه به 4 گلدان در چهار گوشه ضریح رسیده است.
هر روز صبح قبل از ساعت 8 چهار دسته گل بسيار زيبا تحویل خدام می‌شود. این گل‌ها كه از مرغوب‌ترين انواع گل‌ها هستند، در گلدان‌هايی فلزي با روكش طلايي كارشناسان باسابقه در فن گل آرايي آماده و در نخستين ساعات هر روز به حرم مطهر منتقل و در چهار گوشه بالاي ضريح مطهر قرار مي‌گيرد.
گل‌هاي مورد استفاده بر روي ضريح مطهر از انواع شاخه بريده شامل گلايل، مريم، ميخك، رز، ژرورا، مارگريت و زنبق انتخاب مي‌شود كه اين گل‌ها بسيار مقاوم و زيبا بوده و براي مدت 24 ساعت عليرغم ازدحام جمعيت و گرماي سطوح فوقاني ضريح مطهر، باطراوت باقي مي‌ماند.
نگهداری و توزیع گل‌های فوق ضریح
مرحله بعد، تفکیک گل‌هاست. گل‌های تعویض شده در یخچال نگهداری شده و ساعت 8 صبح روز بعد طی مراسمی خاص خدام کار بوجاری، پیرایش و جدا کردن گلبرگ‌ها از ساقه را انجام می‌دهند و گل ها را وارد خشک کن می‌کنند.
در گذشته ابتدا گل‌ها قطعه قطعه می‌شد و به زائران داده می‌شد که ممکن بود به یکی گلبرگ‌های کامل و به دیگری فقط یک برگ یا ساقه برسد اما بعدها این گل‌ها پس از خشک شدن در بسته‌بندی‌هایی قرار می‌گرفت و هر روز صبح در رواق غدير واقع در صحن غدير طي مراسمي با تلاوت قرآن كريم و ذكر توسل به ائمه اطهار(ع) و خواندن زیارت امین ا…، در ميان زائران توزيع می‌شود.
توزیع 800 هدیه خوش رنگ و بو
به طور متوسط 800 بسته در روز گل توزیع می‌شود که گاه این میزان با توجه به استقبال گسترده زائران حضرت رضا(ع) به هزار و 400 بسته در روز نیز می‌رسد. بخشی از زائرانی که گاه جمعیتشان تا بیرون رواق غدیر هم کشیده می‌شود به ویژه زائران کشورهای پاکستان، بنگلادش، کشورهای عربی، همسایگان شمالی ایران و حتی کشورهای غربی و آفریقایی خواهان دریافت این هدیه متبرک هستند.41
با توجه به این که ممکن است در برخی روزها و مناسبت‌های خاص ازدحام جمعیت زیاد باشد، تعداد بیشتری گل تهیه و توزیع شود و اگر در برخی روزها همچون ولادت امام رضا(ع) همراه با اين گل‌ها نبات و نمك متبرك نيز توزیع می‌شود و سعی می‌شود تا هیچ کس دست خالی برنگردد.
باید باشی و ببینی که خادمان حضرت رضا(ع) با چه دقت و ظرافتی با گل‌ها رفتار می‌کنند تا بر دل‌های زائران، گرد دلتنگی ننشیند. در این میان 30 خدمت‌گزار روزانه مشغول بسته‌بندی و خشک کردن گل‌ها را بر عهده دارند. این افراد باید در هنگام بوجاری از دستکش، روپوش سفید، ماسک و روکش جوراب استفاده و موارد بهداشتی را کاملاً رعایت ‌کنند و سالی یک بار معاینه پزشکی
شوند تا كار با نهايت رعايت مسائل بهداشتي انجام شود به همین ترتیب گل‌های تازه و خشک شده نیز سالی یکی دو بار به آزمایشگاه فرستاده می شود.
اگر دستت به گلبرگ‌های آسمانی قاب شده در دل پاکتی کوچک نرسید، دلت را دخیل کرامت آقا کن و شکر توفیق زیارت را به جای آور. هر چند، همان زائری هم که پاکت متبرک سبز رنگ را در دست گرفته‌اند دلشان جز با درد دل با آقا آرام نمی‌گیرد.

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند