برگزاری جشن نیمه شعبان در مرکز اسلامی هامبورگ + تصاویر

فهرست مطلب

به گزارش معارف الهیه از خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ همزمان با ايام عيد بزرگ‎ نيمه‎ شعبان و ميلاد پرفروغ ‎‎ محبت‎ گسترِ عالم‎‎ حضرت مهدی (عج) مرکز اسلامی هامبورگ سراسر نور و سرور و شادماني بود.

در مراسم جشن ميلاد آخرين حجت حق(عج) که دیروز سه شنبه 2 ژوئن 2015 برگزار شد مرکز اسلامی هامبورگ صحنهء حضور پرشور انبوه  مسلمانان ، عاشقان و شيفتگان حضرت‎ ولي‎ عصر(عج) از مليتهای مختلف بود که با شرکت در اين مراسم و ذکر صلوات و دعا برای ظهور امام زمان (عج) اين روز فرخنده را گرامی داشتند.

این مراسم با شکوه شامل بخشهای متنوعی از جمله: تلاوت قرآن، مولودی خوانی، سخنرانی، پخش کلیپ تصویری، اجرای سرود، تواشیح ، مسابقه کتبی و اهداء جوایز بود.

در این مراسم «حجت الاسلام والمسلمین دکتر رمضانی» امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن تبریک میلاد حضرت ولی عصر(عج) از انتظار به عنوان یک باور که باید در عمل بارور گردد یاد کرد.

وی به تشریح برخی از ویژگیهای منتظر واقعی پرداخت و گفت: فقط به حرف و تنها به ایمان نیست. ما حتی در زندگی‌ معمولی‌ هم وقتی‌ صحبت از انتظار می‌کنیم و می گویيم ما منتظر میهمان هستیم، یک مقدماتی را فراهم می‌کنیم و خود را آماده حضور میهمان می‌کنیم. یک منتظر واقعی نباید فقط به اسم منتظر باشد بلکه این انتظار باید عملی‌ باشد. نه مثل بعضی‌‌ها که فقط مسلمان اسمی هستند. یک منتظر واقعی باید در میدان عمل خودش را نشان دهد.

رمضانی اضافه کرد: ینکه پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: “بالاترین عمل برای امّتم، انتظار فرج است”، در حقیقت اشاره به این نکته مهم و دقیق دارد که انتظار باور تنها نیست بلکه باوری است که باید در عمل بارور شود و لذا با مقدّمات عملی باید زمینه حضور آن منجی و مصلح بشریت را فراهم ساخت.

امام مرکز اسلامی هامبورگ: تعبیری که در دعای ندبه می باشد چهار چیز را به امام نسبت میدهد: «و هب لنا رأفته و رحمته و دعائه و خیره.» ببخش به ما رافتش، رحمتش، دعایش و خیرش را. تا از دریای رحمت بی کران الهی و فوز و رستگاری بهره مند شود. « ماننال به سعةً رحمتک و فوزا عندک» پس معلوم می‌شود که امام نقش رحمت و مهربانی را دارد و رحمت خیز است. از این رو پیامبر اکرم (ص) میفرمایند: سیره امام زمان (عج) همانند سیره من است. همانگونه که من مبعوث برای رحمت شدم امام زمان هم تمام و کامل رحمت و مهربانی است. تعبیر امام رضا (ع)  از امام معصوم به این شرح است: امام دوستی همدل، و هم نواست. دوستی واقعی، چون پدری دلسوز. امام، برادری تنی است و امام همانند مادر است. پناهگاه همه­ی بشریت در دشواری‌ها و سختی ها است. « الإمام الأنیسُ الرّفیق و الوالدُ الشّفیق و الأخ الشقیق و الأمّ البرّة بالولد الصّغیر و مفزع العباد فی الدّاهیة النّار».

دکتر رمضانی تصریح کرد: ما برای گذر از این سختی ها و دشواری‌ها محتاج به امام هستیم. ما برای هدایت در زمینه‌های اخلاقی‌ برای جلوگیری از گمراهی‌های امروزهی بشریت محتاج به امام هستیم. حضور آن حضرت آنچنان موثر است که همه خوشحال می‌شوند. پیامبر اکرم (ص) در جای دیگری می فرمایند همهی آسمانی‌ها و زمینی ها با حضور حضرتش خوشحال می‌شوند، حتی پرندگان، وحوش و ماهی‌ها. « يفرح به اهل السماء و اهل الارض و الطير و الوحوش و الحيتان في البحر» این سلامتی و صلح همه هستی‌ را فرا می‌گیرد و این خیلی‌ پر معنا است. این یعنی‌، مکتب انتظار. ما باید برای آن حضرت دعا‌ کنیم، صدقه بدهیم. خود حضرت می فرمایند: برخی‌ از شما مرا خیلی اذیت می‌کنید، هر چند ما برای شما همیشه دعا‌ می‌کنیم ولی‌ غفلت شما و جامعه را فرا گرفته است.

رییس مرکز اسلامی هامبورگ سپس سه وظیفه مهم منتظران را اینگونه بر شمرد: ۱- شناخت و معرفت صحیح نسبت به حضرت. چون با شناخت است که حرمت‌ها حفظ می‌شوند ۲- محبت نسبت به حضرت. انسان باید محبت خودرا درست و به شکل صحیح هزینه کند. ۳- اطاعت. پس هم باید عارف به حق، محب و مطیع باشیم. آخرین حجّت زمانی‌ خواهد آمد که همه خواهان حضورش باشند و باید مقدمات حضور او فراهم شود. فضا باید آماده بشود چون آمدن او با آمدن بقیه فرق می‌کند. و زمان آمدنش فقط در علم الهی محفوظ است. برخی‌ افراد سودجو و مدعی، ادعای نمایندگی خاص‌ حضرت را دارند و حتی وقت ظهور را مشخص می کنند که البته در روایت آماده است که این ها کذاّب و دروغگو هستند.

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ های شیعه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث جهان گرایی به تشریح دیدگاههای مختلف در این رابطه پرداخته و افزود: آنچه را که باید به آن توجه کرد آن است که دوران بشریت در انتها  دوران نابسامانی است. برخی می‌گویند در زمان امام زمان (عج) ۲/۳ مردم جهان کشته خواهند شد. و حال آنکه این کشت و کشتار مربوط به قبل از ظهور است و نه پس از ظهور و دلیل آن سلطه طلبی و منفعت جوئی جهان سلطه و استکبار است و با حضور او همه چیز اصلاح می‌شود و نابسامانی از بین می‌رود و مهربانی، رحمت و صلح و امنیت جامعه بشری را فرا خواهد گرفت.

رمضانی اضافه کرد: بحث جهانی شدن، جهانی سازی و جهانی گرایی سابقه ای به درازای تاریخ دارد و در اسلام نیز بسیار مورد تاکید قرار گرفته و حتی در روایات به نشانه های پیش از ظهور را اشاره شده و به صورت تفصیلی به بحث آخر الزمان پرداخته شده است. این بحث امروزه در محافل علمی و آکادمی نیز جزو مباحث علمی است و نظریه های متعددی درباره آن داده شده است. ما سه نوع جهان گرایی داریم: ۱- جهان گرایی ناقص که جهان گرایی اقتصادی است و در زمینه‌های تجاری اقتصادی و در حقیقت تک ساحتی می‌باشد. ۲- جهان گرایی سلطه گرایانه که بعضی‌‌ها با ماهیّت سیاسی  قصد سلطه گری به کل جهان را دارند و برای رسیدن به هدف از هیچ ظلم و جنایتی فروگذار نیستند لذا امروزه می بینیم که زنان و کودکان بي گناه را می کشند و هیچ کسی‌ به واسطه سانسور رسانه ای سخنی هم از اين جنايت به ميان نمی آورد و صحبتی‌ نمی کند.۳- جهان گرایی کامل، به این معنا که یک مصلح واقعی وارد جامعه بشود که این مصلح، حقیقتاً بیاید بحران ها را در تمام زمینه‌ها مثل بحران‌های اخلاق، فرهنگی، اجتماعی، معرفتی و حکومتی را سامان بدهد. او زمانی‌ خواهد آمد که همه بشریت انواع حکومتها را تجربه کرده و در نهایت به خاطر ادعاهای حاکمان خسته شده و فقط شعار می شوند در چنین شرایط همه به دنبال منجی هستند و آن وقت منجی بشریت ظهور می‌کند.

ایشان در ادامه به تشریح ویژگیهای حکومت امام زمان (عج) پرداخته و افزودند: اوّلین جمله هایی که از زبان مبارک حضرت مهدی (عج) گفته می‌شود این است که « انا الامام المنتظر» من برای زمینیان امنیت هستم. « إنّي أمانٌ لأِهلِ الأرضِ»  این نوع حکومت، حاکمیتی است که در آن شرک نیست. امروزه به دنبال این هستند که مسیر بشریت را در مسیر بی‌ خدایی قرار بدهند و زمانی‌ که خدا در جامعه و زندگی‌ نقشی‌ نداشته باشد، چیزی از اصل انسانیّت و ارزشهای بشری باقی‌ نخواهد ماند. امام صادق(ع) بر اساس آیه شریفه « وله أسلم من في السماوات والأرض طوعا وكرها»   می فرمایند : خواه ناخواه همه تسلیم حقیقت می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رمضانی در بیان دومین ویژگی حکومت مهدوی گفت: از ویژگیهای آن حکومت، عدالت به معنای واقعی است نه شعاری و ادّعایی. زیرا اگر عدالت درست انجام می شد، مشکلات امروزه بشریت اینگونه نمی بود. به تعبیر امام حسین (ع) وقتی‌ حضرت ظهور کند نیکوکار  و بد کار از عدالت حضرت بهره مند می‌شود. بر خلاف نظام هایی که امروزه در جامعه وجود دارد. در زمان ظهور، نژاد، ثروت و قدرت ملاک برتری نخواهد بود و دیگر کشورهای جهان اولی، دومی و سومی وجود نخواهد داشت. عدالت گستری یعنی‌ هم حاکمیت عدالت نسبت به مردم و هم مردم نسبت به دولت و هم ملتها نسبت به ملّتها تحقق خواهد یافت.

وی افزود: سومین ویژگی “برقراری آرامش همه جانبه” است. آرامش همه جانبه آرامشی است که آرامش همهی بشریت مد نظر قرار گیرد.

رمضانی چهارمین و پنجمین ویژگی آن دوران را “رفاه و رشد پایدار اقتصادی و رضایت عمومی در این امر” و “رشد و ترقی‌ علم” دانست و گفت: بعضی‌‌ها می‌گویند علم ۲۷ حرف دارد و تا زمان ظهور فقط ۲ حرف از علم شناخته شده است و ۲۵ حرف دیگر پس از ظهور بدست می آید. پس دولت حضرت دولت علم، دانش، رحمت و معرفت است.

وی ادامه داد: جامعه به جایی می‌رسد که حضرت همه را با حکمت و استدلال هدایت می‌کند، همانند پیامبر اکرم (ص). زمان ظهور هم به همین صورت خواهد بود که ظهور معرفت، حکمت و استدلال است. الان هم باید این مسائل را فراهم کرد. در دیالوگ‌ها ما باید به بهترین روش به بحث و گفتگو بپردازیم. رسانه‌ها باید خود را در اختیار دیالوگ قرار دهند. متاسفانه بخش عمده ای از رسانه‌ها بالغ بر ۵ دهه است که در اختیار مدّعیان حقوق بشر می‌باشند ولی‌ هر روز خبر می آید که مردم بیگناه و مظلوم را در نقاط مختلف جهان می کشند و آنها را با یکدیگر درگیر می سازند و بسیار جای تاسف است که در بسیاری از مواقع با نام دین این خشونت ها را انجام می پذیرد.

متاسفانه اینها کرامت را فقط برای بعضی‌ انسان ها درست و صحیح می‌دانند ولی‌ اصل کرامت و آزادی مورد ظلم و تاراج قرار گرفته است. خیلی‌‌ها مدعی کرامت هستند ولی‌ ظاهراً و عملا خبری از کرامت و آزادی واقعی نیست. حکومت امام، حکومت احیای کرامت انسان و آزادی بشری است. نژاد پرستی‌ و قومیّت گرایی ریشه کن می‌شود . در حکومت امام به ارزش‌های واقعی توجه می‌شود. بشریت باید به دنبال ارزش‌های واقعی برود. حکومت امام، حکومت احیای دین است. متاسفانه امروزه دین را غبار آلود کرده اند و هرکسی دین را به سلیقه خودش تعریف می‌کند. برای شناخت دین باید به کارشناس واقعی دین مراجعه کرد. خیلی‌‌ها امروزه کارهای غلط و اشتباه خود را به دین که هیچ ربطی‌ به دین ندارد نسبت می دهند و به نام دین هرچه دلشان می‌خواهد انجام می دهند. ولی باید دانست که بدانند آینده بشریّت روشن است. آینده بشریت ، آینده‌ا‌ی با صلح، معنویت، تسلیم حق بودن، فارغ از هر گونه بردگی خواهد بود. همه احساس آرامش می کنند. و حضرت عدالت را به معنی‌ واقعی پیاده می‌کند و آمال و آرزوی همه پیامبران الهی و اوصیاء و معلّمان بشری برآورده خواهد ساخت.

در ادامه این مراسم به برندگان مسابقه کتبی مهدی موعود (عج) و نیز کسانی که همنام اسم مبارک حضرت مهدی (عح) بودند به قید قرعه جوایزی اهداء گردید.

شایان ذکر است شرکت کنندگان پس از صرف شام، در فضای معنوی مسجد امام علی(ع) نماز جماعت مغرب و عشاء را به امامت حجت الاسلام والمسلمین رمضانی اقامه نمودند.

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند