با خوارج باشید ولی با شیعه نه!

فهرست مطلب

استاد اخراجی: چرا با تدریس مذهب خوارج مخالف نیستید؟
استاد الازهر: چرا با تدریس مذهب خوارج مخالف نیستید؟

به گزارش معارف الهیه به نقل از پایگاه العالم ؛ استاد دانشگاه الازهر مصر که سفر اخیر وی به ایران، جنجال های زیادی به پا کرد و باعث «تعلیق» وی از تدریس در الازهر شد، تاکید کرد که خودش سال ها مذهب اباضیه (بازماندگان خوارج) را با وجود مخالفت آشکار این مذهب با عقاید اسلامی، تدریس می کرده و کسی از وی انتقاد نکرده است.

به نقل از پایگاه مصری «الیوم السابع» شیخ احمد کریمه در بخشی از سخنان خود به این خبرگزاری گفت: من به مدت شش سال از طرف دانشگاه الازهر به طور رسمی برای تدریس مذهب اباضیه در کشور سلطان نشین عمان مأمور شدم و علی‌رغم وجود اشتباهات عقیدتی و فقهی در این مذهب، به تدریس این مذهب در عمان پرداختم.

وی ادامه داد: نکته غافلگیر کننده این است که معاون فعلی الازهر نیز به مدت ده سال به تدریس مذهب اباضیه در عمان پرداخت و«محمد مختار جمعه »وزیر اوقاف فعلی مصر نیز به مدت شش سال، مذهب اباضیه را به همراه من در عمان تدریس می کرد.

کریمه افزود: من به دانشجویان علوم دینی اباضیه تذکر می‌دادم و به آنان می گفتم که نظر اهل تسنن و جماعت در خصوص فلان موضوع چنین است، ولی کسی که طالب تحقیقات علمی آزاد است، مختار است که نظری را بپذیرد یا نپذیرد.

وی این سوال را مطرح کرد که چرا بعضی ها مذهب اباضیه را که مشکلات عقیدتی جدی دارد، نادیده می گیرند ولی به مذهب تشیع که چنین مشکلاتی ندارد، خرده می گیرند و نسبت به آن حساسیت دارند؟

اباضیه بازماندگان خوارج هستند که امیر مؤمنان (ع) اغلب آنان را در جنگ نهروان سرکوب کرد، اما در ادامه برای خود مبانی عقیدتی تدوین کردند و به صورت فرقه ای مستقل ماندگار شدند. عمان تنها کشوری است که مذهب رسمی آن اباضیه است.

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند