ایوان طلای حرم مطهر حضرت عباس(علیه السلام) + تصاویر

فهرست مطلب

پروژه تقویت و تذهیب ایوان طلای حرم مطهر حضرت عباس(ع)، همزمان با خجسته زاد روز حضرتش افتتاح می‌گردد.

به گزارش معارف الهیه از خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ همزمان با چهارم شعبان، خجسته زاد روز قمر بنی هاشم و ساقی لب تشنگان کربلا حضرت عباس(ع)، از فاز اول پروژه تقویت و تذهیب مجدد ایوان طلای بارگاه آن حضرت پرده برداری خواهد شد.

مهندس ضیاء مجید الصائغ رئیس قسمت پروژه‌های مهندسی حرم مطهر حضرت عباس(ع) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شبکه جهانی الکفیل از بهره‌برداری از فاز اول پروژه تقویت و تذهیب مجدد ایوان طلای حرم مطهر در کنار برخی پروژه‌های دیگر در روز میلاد آن حضرت خبر داد و افزود: فاز اول این پروژه در کنار برخی پروژه‌های دیگر حرم مطهر، طی جشنی در حاشیه برنامه‌های یازدهمین جشنواره بین المللی ربیع الشهاده افتتاح خواهند شد.

وی بخش اول این پروژه را دو طرف درب اصلی ورود به حرم مطهر از سمت درب قبله معرفی نمود و گفت: در فاز اول این پروژه، آجرهای تذهیب شده قبلی جمع آوری و پس از مقاوم سازی دیوار اصلی و برطرف نمودن ترکهای موجود، آجرهای تذهیب شده جدید به مساحت ۳۵۰ متر مربع بر روی دیوارهای ایوان مجددا نصب گردیدند.

الصائغ طلای کار رفته در فرآیند تذهیب را طلای ۲۴ عیار با وزن ۱۰ گرم برای هر آجر اعلام نمود و گفت: ضخامت ورق‌های طلای مورد استفاده در تذهیب این آجر‌ها ۲ میلی‌متر می‌باشد که به روش کوبش بواسطه پوست آهو تهیه گردیده و از لحاظ طول عمر و مقاومت نسبت به نمونه قبلی خود از برتری ویژه‌ای برخوردار هستند.

رئیس قسمت پروژه‌های مهندسی حرم مطهر حضرت عباس(ع) در خصوص کتیبه سر در گفت: این کتیبه برخلاف کتیبه قبلی شامل آیاتی از قرآن کریم است که علاوه بر طرح‌های اسلیمی پیرامون آن، با نوعی مینای خاص نقاشی شده که از لحاظ کیفیت و نوع از بهترین نوع میناهای موجود بشمار می‌رود. این نوع مینا از رنگ و لعاب بسیار ویژه‌ای برخوردار بوده و چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌نماید.

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *