اتمام ضريح امامين عسگريين و انتقال ضریح مقدس ازقم به سامرا

فهرست مطلب

حجت‌الاسلام ابراهيم لاجوردي مسوول كارگاه ساخت ضريح حرم مطهر امامين عسكريين(ع) گفت: كار ساخت ضريح مطهر امامين عسكريين از سال ۱۳۸۹آغاز و در اسفندماه ۱۳۹۲ به پايان رسيد.

127977ff12285041dc2cc0ebd9522a35_XL
حجت‌الاسلام لاجوري با بيان اينكه ساخت اين ضريح از نظر شكل و شمايل همچون ضريح سابق است و تنها كمي تفاوت‌هاي جزئي در آن ايجاد شده است، ادامه داد: مواد بكار رفته در اين ضريح همچون چوب ساج است كه در برابر گزند حشرات و جانواران بسيار متسحكم و استحكام آن از ۳۰۰ تا ۴۰۰ اعلام شده است.

وي افزود: همچنين ۱۲ گلدان به نيت دوازده امام و ۱۴ كتيبه به نام ۱۴ معصوم با آيات نوراني قرآن كريم و احاديث اهل بيت(ع) و اشعاري در مدح اهل بيت(ع) در ساخت اين ضريح مطهر استفاده شده است.
حجت‌الاسلام لاجوردي گفت: استاد سيد مهدي علمدار به عنوان طراح و مجري قلم زني، استاد مهدي ديدار به عنوان سرپرست نجاران، خوش نژاد به عنوان مسوول سازه و نيز استاد موحد به عنوان خطاط پروژه مسووليت ساخت اين ضريح را بر عهده داشتند.
مسئول كارگاه ساخت ضريح حرم مطهر امامين عسكريين(ع) تصريح كرد: چهار در بزرگ ورودي و خروجي به صحن‌هاي حرم امامين عسكريين(ع) و هشت در ويژه ضريح نيز آماده شده است.
وي همچنين از ساخت يكهزار متر فرش دست‌بافي از سوي هنرمنداني ايراني در كاشان خبر داد كه اين فرش‌ها نيز همزمان با ضريح به عراق انتقال داده خواهند شد.
بر اساس اين گزارش، حرمين عسكريين(ع) يكي از بزرگ‌ترين گنبدهاي جهان اسلام به شمار مي‌رفت و در دوره قاجار با طلا پوشانده شده بود.

k
به گفته حجت‌الاسلام لاجوردي، مسؤول پروژه ساخت ضريح امامين عسكريين، در اين پروژه ۴ هزار و ۵۰۰ كيلو نقره، ۷۰ كيلو طلا و ۱۱ هزار كيلو چوب ساج استفاده شده است.
صبح روز بيست و سوم محرم ۱۴۲۷ هجري (سوم اسفند ۱۳۸۴) يكي از تلخ‌ترين روزهاي ملت عراق و شيعيان در سراسر دنيا بود، چرا كه بر اثر انفجار شديدي در مقدس‌ترين مكان شهر سامرا، حرم امام علي النقي (ع) و امام حسن عسكري (ع) به طور كامل تخريب شد.
در حال حاضر ضريح موقتي بر قبور مطهر امامين عسكريين قرار دارد

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند