ائتلاف ضد شیعه در اندونزی

فهرست مطلب

ائتلاف ضد شیعه در اندونزی

به گزارش جهان به نقل از تابناک، در حالی که کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا در ماه‌های اخیر شاهد ظهور موج شیعه‌ستیزی شبه رسمی بود، اکنون رسانه‌های اندونزی از تشکیل ائتلافی خبر می‌دهند که دلیل تشکیل آن مبارزه با شیعیان است.

این ائتلاف چندین گروه با برنامه کاری شیعه‌ستیزانه و از جمله جبهه ضد ارتداد به رهبری احمد بن زین الکف را در بر می‌گیرد.

نتیجه این گردهمایی، صدور اعلانیه ضد شیعه بود که در آن به موارد زیر اشاره شده است.

۱- ائتلاف مجمعی برای تبلیغ و ارتقای ایمان و جلوگیری از فساد و تباهی است.

۲- ائتلاف همه اقدامات لازم را برای بیشینه کردن پیشیگیری از شیوع آموزه‌های ارتدادآمیز پیروان مذهب شیعه انجام خواهد داد.

۳- ائتلاف، روابط مناسبی با دیگر سازمان‌های تبلیغی ایجاد خواهد کرد.

۴- ائتلاف از دولت می‌خواهد که در سریع‌ترین زمان، بر تشیع ممنوعیت وضع کرده و مجوز همه موسسات، سازمان‌ها و نهادهای متعلق به شیعیان را فسخ نماید.

احمد بن زین الکف در سخنرانی خود مدعی شد که زمان آن رسیده است که بر ضد شیعیان جهاد اعلام شود و از این پس نباید اصلا تحمل شوند.

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این گردهمایی، جبهه مدافعین اسلام بود که اعضای آن با ماسک‌ها سیاه، پیراهن‌هایی پوشیده بودند که عبارت «شکارچیان ارتداد» بر روی ان نقش بسته بود.

روزنامه جاکارتا گلوب از تارجونو ابو معاس رهبر این گروه نقل کرده است که «همه ما باید آگاه باشیم که شیعیان، اموزه‌های اسلام را بدنام کرده‌اند و دولت ما باید در این باره مانند دولت مالزی عمل نماید». دولت مالزی به نحو روزافزونی در مورد برگزاری شعائر دینی شیعیان سختگیری می‌کند و به همین سبب مورد انتقاد دیدبان حقوق بشر قرار گرفته است.

رسانه‌های اندونزی تشدید موج شیعه‌ستیزی را با نزدیک شدن به دوره انتخابات پیش رو در این کشور مرتبط می‌دانند. جمعیت علمای این کشور گفته است که از هر نامزدی که برنامه‌های ضدشیعی را در دستور کار قرار دهد حمایت می‌کند و هر نامزدی که اماده برخورد با شیعیان باشد می‌تواند به ریاست جمهوری برسد.
قبل از برگزاری گردهمایی تشکیل این ائتلاف اعلام شده بود که احمد هریاوان فرماندار جاوه غربی و چولیل رضوان از اعضای شورای علمای اندونزی در آن شرکت خواهند جست. اگر چه فرماندار تحت فشار زیاد در این گردهمایی حاضر نشد ولی دستیار خود را به آن فرستاد و وی نیز به صراحت از این ائتلاف حمایت کرد.

اندونزی در ضدیت با شیعیان سابقه دارد و از وزیر امور دینی این کشور نقل شده است که شیعیان را مرتد و منحرف از اصول آموزه‌های اسلامی دانسته است.

در سال ۲۰۱۲، یکی از رهبران شیعه به اتهام کفر به دو سال زندان محکوم شد و در حمله عده‌ای خشمگین به منازل شیعیان و آتش زدن آن، دو نفر کشته شده و صدها نفر مجبور به فرار به مناطق دیگر شدند.

جمعیت شیعیان اندونزی یک میلیون نفر برآورد شده است که در مناطق مختلف کشور و به ویژه جاکارتا پایتخت حضور دارند. ریشه شیعیان این کشور به سید علی العریضی از فرزندان امام صادق منتسب می‌شود که همراه با خانواده خود در قرن نهم میلادی به اندونزی مهاجرت کرده است.

 

به اين مطلب امتياز دهيد

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از شما متشكریم

عضويت شما در سايت با موفقيت انجام شد

5/5

ايميل ها بزودی برای شما ارسال می شوند