معرفی و تصاویر مشهورترین داعشی ها

فهرست مطلب

به گزارش معارف الهیه به نقل از  به نقل از تابناک ، پروفسور «پیتر نویمان»، کار‌شناس تروریسم در کینگزکالج شهر لندن در همین خصوص به خبرنگار بیلد گفت: تروریست‌ها می‌توانند‌ وحشیانه‌ترین کار‌ها را انجام دهند و انگیزه‌های ایدئولوژیک آنان را به این قبیل اقدامات وامی‌دارد.

حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ آلمانی، ۴۰۰ انگلیسی، ۶۰۰ فرانسوی، ۵۰۰ بلژیکی و بقیه به طور پراکنده از سایر کشورهای اروپایی در داعش فعالیت دارند.

شاید باورش سخت باشد، ولی ۱۰۰ چینی، ۲۰۰ استرالیایی و حدود ۵۰ اندونزیایی نیز عضو داعش هستند. پروفسور نویمان بر این باور است، شبه‌ نظامیان خارجی به مراتب خطرناک‌ترند.

تروریست‌های غربی‌ به این دلیل که در ‌بزرگسالی داوطلبانه به ‌ایدئولوژی داعش می‌گرایند، از انگیز‌ۀ بالایی برخوردارند و قادر به انجام وحشیانه‌ترین ترور‌ها هستند.

62 «من ماه‌ها با این پرسش درگیر بودم تا اینکه خدا‌‌‌ همان پاسخی ‌که بدان نیاز داشتم، به من داد. خدایا، تو مرا به نزد این‌ها آوردی! (به داعش)»؛ این جمله‌ را «دان مورگان» (Don Morgan) ۴۴ ساله، یک آمریکایی‌تبار عضو داعش در مصاحبه با خبرگزاری آمریکایی NBC و در پاسخ به پرسشی مبنی بر انگیزه‌اش برای پیوستن به تروریست‌ها گفت و ادامه داد: «من خودم را افراطی نمی‌دانم، من تنها یک انسان عملگرا هستم».

63 دسو داگ ۳۸ ساله، خواننده موزیک رپ گانگستر در ویدئوهای متعددی همگان را به مبارزه علیه «دشمنان اسلام» (!) فرامی‌خواند و امروز در زمره تروریست‌های داعش است. وی از سال ۲۰۰۴ در زمینه موزیک رپ، مشغول به فعالیت بود و یک بار به جرم حمل موادمخدر بازداشت شد. شش سال بعد ‌تحول اساسی در زندگی‌اش پدید آمد و با نام مستعار «ابومالک» به سخنرانی‌های شدیداللحن و خشونت‌طلبانه پرداخت. وی با انتشار این سخنرانی‌ها در اینترنت، نهادهای امنیتی آلمان را متوجه خود ساخت.

64 سارا او؛ دانش‌آموز شانزده ساله آلمانی که به گفته هم‌کلاسی‌هایش دختری محبوب، درس‌خوان و با اعتماد به نفس بود. وی اکتبر ۲۰۱۳ بدون اینکه پدرومادر، همکلاسی‌ها یا معلمانش در مدرسه هومبولت متوجه شوند، راهی استانبول و از آنجا رهسپار سوریه شد. سارا پس از فرار از آلمان، فقط از طریق شبکه‌های اجتماعی با دیگران ارتباط برقرار می‌کرد و روزمره خود را برای دوستانش این طور توصیف می‌کرد: خوابیدن، خوردن، کشتن، یادگرفتن و گوش دادن به سخنرانی‌ها. پس از چند هفته سارا به همراه یک تروریست داعشی از اهالی کلن آلمان، با پدرش تماس تلفنی برقرار کرد تا به آن‌ها اجازه ازدواج بدهد. پدر سارا مخالفت کرد، با ‌وجود این، سارا چهارم ژانویه ۲۰۱۴ در فیس‌بوکش نوشت که با این فرد اهل کلن ازدواج کرده است.

65 فیلیپ ب. ۲۷ ساله از اهالی ایالت وستفالن در پیک پیتزایی مشغول به کار بود، در سال ۲۰۰۹ به اسلام تکفیری‌ها گروید و ۲۰۱۳ با هدف پیوستن به داعش به همراه گروهی از تکفیری‌های آلمان به سوریه سفر کرد. فیلیپ در یک عملیات انتحاری در ماه اوت، خودش و بیست کُرد را در نزدیکی موصل عراق منفجر کرد.

66

 مجدی ۲۴ ساله آرایشگر دورگه آلمانی ـ تونسی ساکن فرانکفورت و دارای سبک زندگی غربی بود. بیلد می‌نویسد، او همیشه به پارتی‌های مختلط می‌رفت و مشروبات الکلی می‌نوشید. مجدی پس از فارغ‌التحصیلی، دیپلم آرایشگری گرفت و یک سالن در اوفن‌باخ اجاره کرد. اولین ارتباط وی با سلفیون فرانکفورت در همین سالن آرایشگری شکل گرفت. وقتی مجدی به شهر خودش برگشت، دیگر کسی او را نمی‌شناخت، چون همواره یک لباس سفید بلند به تن داشت و ریش می‌گذاشت. وقتی از او پرسیدند ‌چرا آرایشگری را کنار گذاشت، مدعی شد: «امور دنیوی دیگر برای من جذابیتی ندارند‌».

67 مارکو، کارگزار کلیسای کاتولیک ساکن ایالت وستفالن آلمان با تنها هفده سال سن به سلفیون رادیکال گروید، عقاید خود را از طریق سایت یوتیوب منتشر کرد و سرانجام تصمیم گرفت برای پیوستن به داعش در مبارزه با «بشار اسد» رهسپار سوریه شود. مارکو در ویدئوهایی که از سوریه می‌فرستاد، به زبان آلمانی سخن می‌گفت. مارکو در آغاز سال ۲۰۱۴ در سوریه کشته شد.

68 یکی از ۱۳۰ اتریشی تروریست در میان داعشی‌ها فیراس هودی نوزده ساله از اهالی فلوریسدورف وین است که از سال گذشته برای داعش در سوریه می‌جنگد و مطالبی را در صفحه فیس‌بوکش می‌گذارد. به نوشته روزنامه صبح اتریش، فیراس در شهر وین آموزه‌های افراطی را فراگرفت و در پاسخ اینکه چه چیز باعث شد در این جنگ شرکت کند، گفت: شبکۀ «دولت اسلامی» (داعش) بسیار گسترده است؛ از آلاسکا تا اقیانوس. تو نمی‌فهمی ما در وین چه تشکیلاتی داریم.

69 نموش جوان فرانسوی ۲۹ ساله با ریشه‌های الجزایری، نخستین تروریست داعشی بود که وقتی از سوریه به اروپا بازگشت، عملیات تروریستی فجیعی در وطن خود یعنی فرانسه پیاده کرد: ۲۴ می امسال بود که او با یک کلاشینکف در جلو موزه یهودیان شهر بروکسل به چهار تن شلیک کرد. وی پیش از این، ‌هفت سال به جرم دزدی و رانندگی بدون گواهینامه در بازداشت بود که در همانجا به شبکه‌های ترور وصل شد و بلافاصله پس از آزادی از زندان در سال ۲۰۱۲ برای آموزش به سوریه رفت.

70 شکیر سی ساله معروف به «ابوشاهد» تا زمان مرگش در ماه می ۲۰۱۴ بانفوذ‌ترین تروریست اروپاییِ داعش در رسانه‌ها به شمار می‌رفت. وی که ابتدا ساکن روستای کوهستانی پیرنه فرانسه بود، پس از پیوستن به داعش بنا به سنت معمول این گروه، پاسپورت فرانسوی خود را به آتش کشید و فیلم آن را در صفحات فیسبوک و توییترش گذاشت. وی به آن دسته از شهروندان اروپایی که مایلند به داعش بپیوندند ولی معمولاً به زبان عربی مسلط نیستند مژده داد که واحدهای ویژه‌ای با پنج یا شش عضو برای فرانسوی‌ها و بلژیکی‌ها در داعش تدارک دیده شده و منتظر آن‌هاست.
71 یونس عبعود (Younes Abaaoud) جوان‌ترین عضو اروپایی داعش، نوجوان اهل بروکسل است که پدرومادرش با ریشه‌های مراکشی، بیش از چهل سال در بلژیک هستند. او در آخرین عکس توئیتری‌اش تنها با چهارده سال یک کلاشینکف به دست دارد.

72 طا‌ها شید (Taha Shade) ‌۲۷ ساله متولد شهر صنعتی تروله‌تان سوئد در ماه می‌ ۲۰۱۳ چنانچه خودش می‌گفت، وطن خود را برای کمک به خلیفه البغدادی ترک کرد. نهادهای مالیاتی سوئد درآمد سالیانه وی پیش از عزیمت به سوریه را بیش از ۳۲۰۰۰ یورو اعلام کرده‌اند. طا‌ها پنج ماه پیش از انجام عملیات انتحاری‌اش در ژانویه ۲۰۱۴ با «ام هاریتا»ی بیست ساله تروریست داعشی اهل کانادا ازدواج کرده بود.

73 عبدالماجد عبدالباری (Abdel-Majed Abdel Bary) عبالماجد ۲۳ ساله مظنون به قتل «جیمز فولی» خبرنگار آمریکایی، قبلاً خواننده رپ اهل انگلیس بود که بعد‌ها به گروهک «جنگندگان جوان انگلیسی داعش» (Beatles) پیوست. وی در ‌دو سالگی به همراه والدین و پنج خواهرش از مصر به انگلیس مهاجرت کرد و این خانواده در نزدیکی لندن از وضعیت اقتصادی عالی برخوردار بودند. شهرت وی بیش از همه به خاطر به خدمت گرفتن جوانان در داعش است.

74 اقسی محمود (Aqsa Mahmood) ‌۲۹ ساله معروف به آنچه «جهادگر نکاح» نامیده می‌شود. وی در لندن از سوی اکانت‌های توئیتریِ دیگر زنان داعش تشویق می‌شد، روز به روز در سلفی‌گری افراطی‌تر شد تا اینکه نوامبر ۲۰۱۳ به سوریه سفر کرد. یکی از والدین اقسی در بی‌خبری و گیجی کامل به یک خبرگزاری انگلیسی گفته بود: متأسفانه اقسی در محیط پیرامون خود حل شد.
75 محمد حمید الرحمن (Muhammad Hamidur Rahman) ‌۲۵ ساله در انگلیس فروشنده بود و بعد‌ها جزو گروهی شد که تابستان ۲۰۱۳ از شهر پورتسموث انگلیس به سوریه رفت. اتوبوس این گروه برای از بین بردن هر گونه ردّپایی، نخست راهی ترکیه شد و سپس راه خود را به سمت مرزهای سوریه کج کرد. محمد از آن روز به بعد، تنها از طریق شبکه‌های اجتماعی با پدرش ارتباط برقرار می‌‌کند. پدرش بر این باور است که محمد آرزو داشت در میان داعشی‌ها کشته شود. او اوایل اوت امسال در درگیری‌های زمینی سوریه کشته شد.

76 دوگلاس آرتور مک‌کین (Douglas McArthur McCain) ‌۳۳ ساله از اهالی ایالت مینه‌سوتای آمریکا در درگیری‌های اوت ۲۰۱۴ با گروه ‌ارتش آزاد سوریه کشته شد. یکی از همکاران سابق وی، او را از هر لحاظ یک جوان آمریکایی می‌داند. او طرفدار تیم بسکتبال شیکاگو بود و دیپلم خود را در سال ۱۹۹۹ گرفت‌. دوگلاس بار‌ها به جرم اخلال در نظم عمومی و خرید و فروش مواد مخدر با پلیس درگیر ‌و در سال ۲۰۰۳ به تکفیری‌گری متمایل شد و عقاید افراطی‌اش را در فیس‌بوک اعلام نمود. دوگلاس پس از سفر به سوئد و کانادا، عکسی از خودش منتشر کرد که پرچم سیاه داعش را به دور خودش پیچیده بود. این جوان آمریکایی اوایل امسال خبر رفتنش به ترکیه را توئیت کرد و نوشت: در گروه‌های سلفی مسلح در ترکیه، بسیاری از رفقای سابقم را که با من در فست‌فود رستوران بورگرکینگ کار می‌کردند ‌دیدم. من اکنون در میان برادرانم هستم. برای داعش دعا کنید!

77 آندره ۲۴ ساله اهل کانادا که بعد‌ها نام خود را به «ابومسلم» تغییر داد، اندکی پیش از مرگش در ویدئویی، جهان‌بینی خود را خطاب به جوانان غربی تشریح کرد و از رفاه و آسایشی که در کانادا داشت با آن‌ها سخن گفت: «من یک نوجوان کاملاً عادی بودم که در کانادا بزرگ شدم. قبل از اینکه به سوریه بیایم، عاشق ماهی‌گیری و هاکی روی یخ بودم. من افراطی نیستم!» بیلد می‌نویسد: البته اداره امنیت کانادا نظر دیگری دارد و اسناد موجود نشان می‌دهد آندره در خلال ارتباطاتش نحوۀ ساخت بمب‌های گوناگون را یاد گرفت و سرانجام در یکی از جنگ‌های تروریستی در سوریه کشته شد.

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *