صفحه اصلی ارتباط باما درباره ما رایانامه خبر خوان

مجلس دوم: عفو سرلوحۀ عمل مؤمن

انسان عاشق با مطالعۀ حکایات اخلاقی پیامبر صلی الله علیه و آله ناخود آگاه به صفات ایشان متّصف شده و اخلاقش شبیه اخلاق آن حضرت خواهد شد چراکه محبّت عاشق را شبیه معشوق می نماید.

یکی از اصول مهم اخلاقی پیامبر صلی الله علیه و آله عفو آن بزرگوار بود که در حکایت زیر جلوه ای از آن را در می‌یابیم:

عن ابن عباس قال: نزل جبرئيل على محمد صلّی اللّه علیه و آله يوم كسرت رباعيته، فقال: يا محمد(صلّی الله علیه و آله): أَقلبُها عليهم؟ فقال رسول الله صلّی الله علیه و آله: إنّما بعثت رحمة و لم أبعث عذابا! و التفت فإذا علي علیه السلام يقاتل المشركين بين يدي رسول صلّی الله علیه و آله، فقال جبرئيل: إن هذه لهي المواساة! فقال النبی صلّی الله علیه و آله: إنه مني وأنا منه. فقال جبرئيل : و أنا منكما[1]

ابن عباس نقل نموده: در آن روزی که دندان مبارک پیامبر صلّی الله علیه و آله شکست، جبرئیل نازل شده، و گفت: یا محمد (صلّی الله علیه و آله) اوضاع را بر آنها دگرگون نمایم؟ پس رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمود: «من به رحمت مبعوث شده‌ام، و بر عذاب ایشان برانگیخته نشده‌ام.» و آن گاه التفات نموده و دید حضرت علی علیه السلام در پیش روی آن حضرت (صلّی الله علیه و آله) به قتال با مشرکین می‌پردازد، در آن حال جبرئیل گفت:« این مواسات و برابری است». پیامبر صلّی الله علیه و آله فرمود: «او از من است و من از او هستم». در آن هنگام جبرئیل گفت: « و من از شما دو هستم».

__________________________

[1] مناقب الإمام أمير المؤمنين (ع) – محمد بن سليمان الكوفي – ج 1 – ص 486

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  • آرشیو

  • خبرنامه روزانه

  • Copyright © 2014 معارف الهیة
  • I footnotes