سرگذشت یک تاجر شیعی گمنام

فهرست مطلب

23
با تواضع و فروتنی عجیبی در دفترش می نشست و از شهرت و ریا دوری می کرد.

به گزارش معارف الهیه ؛ «مرحوم حاج حسن حبیب السلمان» از شیعیان کشور کویت، از بزرگترین نیکوکاران جهان اسلام بود که بیش از 40 سال از عمر خود را صرف انجام امور خیر ـ بویژه سرپرستی ایتام و نشر معارف اهل بیت(ع) ـ کرد.

وی را می‏توان بجرأت اسوه نیکوکاری، پدر یتیمان و رهبر اعمال خیر در كويت و جهان اسلام نام نهاد.

• فعالیت های خیر در نقاط مختلف جهان

دایره فعالیت های حاج حسن حبیب به کشور کویت محدود نبود و در بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله ایران، لبنان و عراق اقدام به تاسیس دارالایتام، مدرسه، مسجد و حوزه علمیه نمود. اعمال خیریه و انساني او در بسیاری از کشورهای اسلامي نیازمند و در بیت خانواده های فقیر و اسیب دیده به چشم می خورد.

مرحوم حسن حبيب در طول حیاتش از کارهای خیر احساس خستگی نکرد؛ بلکه با وجود سن زیاد و بیماری های مختلف، در بین جوانان و نوجوانان حضوری با نشاط داشت؛ بر سر کودکان یتیم دست محبت می کشید؛ آرامش و شادی را به قلوب نیازمندان ارزانی می‏داشت؛ مساكين را اطعام می کرد؛ اماکن عبادی برای مردم می‏ساخت؛ و وسایل زندگی را برای خانواده های محتاج و عفیف در کویت و کشورهای اسلامي دیگر فراهم می کرد.

برخی خانواده های فقیر در کشور آفریقای جنوبی که از کمک های وی بهره داشتند، از شدت علاقه به وی نام یکی از فرزندان ذکورشان را «حسن حبيب السلمان» گذاشته اند.

• مشارکت در شکوفایی اقتصادی کویت

حاج حسن حبيب السلمان به کشور خود کویت نیز خدمات زیادی کرد. وی از سال 1980 عضو «المجلس البلدي» این کشور بود و از این طریق نیز در ساختن جامعه، بیدارسازی مردم و امور فرهنگی فعالیت می کرد. وی در عصر شکوفایی معماري و اقتصادي كويت در چند دهه پیش، نقش فراوانی در به ثمر رسیدن طرح های ملی داشت.

• آمار باقیات صالحات وی

گرچه به دلیل گریزان بودن آن مرحوم از شهرت، آمار دقیقی از اعمال خیر وی در دست نیست؛ اما میزان تقریبی باقیات صالحات وی را اینگونه تخمین می زنند:

ـ سرپرستی 30 هزار یتیم؛ ـ ساخت 460 مسجد؛
ـ احداث 30 بیمارستان و درمانگاه؛ ـ بنای 240 مدرسه و حوزه علمیه؛
ـ ساخت 350 منزل مسکونی جهت ایتام؛ ـ انتشار 120 کتاب دینی به زبان های مختلف؛
ـ تربیت 1200 مربی قرآن.

• امور فرهنگی و تبلیغی

اهتمام آن مرحوم به بخشش و کار خیر تنها در امور اقتصادی نبود بلکه در نشر اندیشه و بیدار کردن جامعه نیز سعی فراوانی نمود. ایشان ضمن سفر به کشورهای مختلف، در جهت ترویج و تبلیغ اسلام و تشیع اقدامات بسیاری انجام داد.
حاج حسن حبیب ایشان که وکالت شرعی مقام معظم رهبری در کویت را نیز بر عهده داشت، مؤسس مجموعه ای از مراکز فرهنگی و مذهبی در قاره آفریقا به نام مبارک سیدالشهداء(ع) بود.

• ارتحال

ایشان که از نعمت داشتن فرزند مرحوم بود، شنبه هفته گذشته در پی عمل ناموفق قلب در یکی از بیمارستان‏های کویت در گذشت.

اين مطلب را به اشتراك بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *