صفحه اصلی ارتباط باما درباره ما رایانامه خبر خوان

زلزله سیاسی در عربستان/ ولی عهد و وزیر خارجه برکنار شدند

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه رژیم سعودی با صدور احکامی دستور برکناری مقرن بن عبدالعزیز و سعود الفیصل را از مناصب کلیدی خود صادر کرد.

به گزارش معارف الهیه از خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ  براساس دستور پادشاه عربستان، مقرن بن عبدالعزیز از ولی عهدی و معاون نخست وزیر برکنار و محمد بن نایف عبدالعزیز به عنوان ولی عهد، معاون نخست وزیر، وزیر کشور و رییس شورای امور سیاسی و امنیتی برگزیده می‌شود.

در حکم ملک سلمان آمده است که مقرن بن عبدالعزیز شخصا خواستار کنار رفتن از مناصب خود بوده است.

پادشاه عربستان در حکمی دیگر با ارتقای جایگاه فرزندش، محمد بن سلمان را به عنوان نایب ولی عهد، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع و رییس شورای امور اقتصادی و توسعه برگزید.

ملک سلمان همچنین در حکمی سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان را از این مقام به دلیل بیماری کنار گذاشت و عادل جبیر سفیر آن کشور در آمریکا را به جای او منصوب کرد.

براساس این حکم، سعود الفیصل به عنوان وزیر مشاور، عضو دولت و مشاور و فرستاده ویژه پادشاه در امور خارجی به کار خود ادامه خواهد داد.

پادشاه عربستان در احکامی دیگر، «عبدالعزیز فاتح» را به عنوان وزیر بهداشت و «محمدبن سلیمان الجاسر» را به عنوان وزیر اقتصاد و برنامه ریزی منصوب کرد.

محمد بن نایف پسر نایف بن عبدالعزیز ولیعهد متوفی عربستان است که از خاندان سدیری‌ها محسوب می‌شود. وی پس از مرگ «ملک عبدالله» به عنوان جانشین ولیعهد انتخاب شد. برای اولین بار در تاریخ خاندان آل سعودی، جانشین ولیعهد خارج از فرزندان عبدالعزیز بنیانگذار عربستان سعودی انتخاب شد تا جانشینی به نسل دوم منتقل شود و اکنون نیز، پادشاه وی را جانشین خود و پسرش را جانشین ولیعهد کرده است.

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  • آرشیو

  • خبرنامه روزانه

  • Copyright © 2014 معارف الهیة
  • I footnotes