صفحه اصلی ارتباط باما درباره ما رایانامه خبر خوان

به همت “سمت خدا” ؛ اقدام ارزشمند مراجع تقلید جهت آزادی زندانیان جرایم غیرعمد

در ماه مبارک شعبان مراجع عظام تقلید اجازه فرمودند تا مبلغ ۵۰۰ هزار تومان از سهم امام(ع) جهت آزادی زندانیان متدین بدهکار در جرایم غیرعمد پرداخت شود.

به گزارش معارف الهیه از خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ پنج تن از مراجع عظام تقلید اجازه دادند که برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد، از سهم امام زمان(عج) استفاده شود.

«حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی» از کارشناسان برنامه سمت خدا، با اعلام این خبر افزود: “براساس هماهنگی‌های انجام شده، مراجع تقلید آیات وحید خراسانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی و سیستانی اجازه فرمودند در ماه مبارک شعبان تا مبلغ ۵۰۰ هزار تومان از سهم امام(ع) جهت آزادی زندانیان متدین بدهکار در جرایم غیرعمد پرداخت شود”.

وی اضافه کرد: “رهبر معظم انقلاب نیز در صورتی که زندانی از ارحام و خویشان باشد، این استفاده را اجازه فرمودند”.

به گفته استاد حسینی قمی این مسأله در برنامه سمت خدا نیز به اطلاع مؤمنین رسید.

سهم امام چیست؟

بر اساس دلایلی که در قرآن و روایات موجود است، انسان مسلمان باید خمس ـ یعنی یک پنجم ـ پنج نوع از اموال خود را با شرایط خاص خود، به خداوند بپردازد و در آن حق شخصی ندارد: 1.غنیمت، 2.گنج، 3.سود کسب، 4.مالی که از راه غواصی از دریا به دست آید و 5.مال حلال مخلوط با حرام که نه مقدار حلال آن مشخص باشد نه مالک مال حرام.

این اموال باید به پیامبر(ص) یا امامان معصوم(ع) پرداخت شود؛ و در زمان غیبت، باید به مجتهد جامع الشرایط تحویل گردد تا وی به مصارف آن برساند.

نیمی از خمس، سهم امام زمان(عج) و نیم دیگر آن سهم سادات است؛ اما مکلف حق ندارد که خودش آن را به سادات برساند، بلکه برای دادن خمس به مستحقان، واجب است از مرجع تقلید خود و یا از وکلای ایشان اجازه بگیرید. در این حکم فرقی بین سهم امام و سهم سادات نیست و بدون اجازه مرجع تقلید خود سهم سادات را نیز نمی توانید به سادات فقیر بدهید.

هم اکنون و با این اجازه، کسانی که خمس بر گردن دارند می توانند از نیمی از آن، برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد، استفاده کنند.

.

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  • آرشیو

  • خبرنامه روزانه

  • Copyright © 2014 معارف الهیة
  • I footnotes